Az ókor földrajzi felfedezései és a középkori kontúrtérkép. Az ókor és a középkor földrajzi felfedezései

TECHNOLÓGIAI KÁRTYA ÓRA №6

Az óra típusa : lecke "új tudás felfedezése"

"Az ókor és a középkor földrajzi felfedezései"

Cél

Tartalom (fogalomrendszer kialakítása) - bemutatni az ókor és a középkor földrajzi felfedezéseinek történetét.

Tevékenység (új cselekvési módok készségének kialakítása) - Kontúrtérképpel való munkavégzés képessége.

Feladatok

Nevelési: fogalmat alkotnak a földrajz fejlődéséről a földrajzi felfedezések történetén keresztül.

Fejlesztés: feltételeket teremteni a kognitív érdeklődések fejlődéséheza tárgyhoz.

Nevelési: a kommunikációs kultúra kialakítása az osztályteremben.

Tervezett eredmények

Tantárgy:

- a tanuló megtanulja: hívás a Föld tanulmányozásának főbb módjai a múltban és a jelenben;

hívás a földrajzi felfedezések és utazások legkiemelkedőbb eredményei;előadás útvonalak a térképen;

- a hallgatónak lehetősége lesz megtanulni:

észlelni és kritikusan értékelni a népszerű tudományos irodalomban és a médiában található földrajzi tartalmú információkat.

Metatárgy:

1) Szabályozó: tanulási célokat tűzzenek ki a már ismert és a tanulók által tanultak, illetve a még ismeretlenek összefüggései alapján; hasonlítsa össze a kapott eredményeket a várt eredményekkel.

2) Kognitív:

    Összerakós játékaik: oktatási problémás feladatok megoldása, információk rendszerezése, ok-okozati összefüggések feltárása.

    általános oktatási : szöveges és szövegen kívüli komponensekkel végzett munka: információ átvitele egyik nézetből a másikba (szöveg a táblázatba).

    Jel-szimbolikus: munka illusztrációval, földrajzi térképekkel.

3) Kommunikatív: gondolatok rövid megfogalmazása írásban és szóban, az együttműködési készségek fejlesztése, a mások véleményéhez való toleráns hozzáállás, az alapvető társadalmi szerepek és szabályok kialakítása.

Személyes: a vizsgált témához való érzelmi és értékszemlélet kialakítása, a tanult anyag gyakorlati és személyes jelentőségének felismerése.

Alapfogalmak és kifejezések

Személyiségek: Hérodotosz, Pytheas, Eratosthenes, Marco Polo, Bartolomeo Dias, Vasco da Gamma.

Tárgyközi kommunikáció

Földrajz, történelem, társadalomismeret.

Erőforrások:

    fő-

    további

PC, prezentáció, interaktív tábla, szóróanyag, földrajz atlasz 5. évfolyam,elektronikus jelentkezés, tankönyv „Földrajz. Kezdő tanfolyam. Szerzők: Barinova I.I., Pleshakov A.A., Sonin N.I.-M. : Túzok, 2014.

Lecke űrlap

Űrlapok tanulási tevékenységek : egyéni, csoportos, frontális. Gyakorlati munka №1.

Módszerek és technikák: beszélgetés, tanári mese, önálló munka tankönyvvel, atlaszsal, kontúrtérképpel

Technológia

"A tanulási helyzet kialakításán alapuló technológia".

A tanulási helyzet a feladat teljesítése - gyakorlati munka.

Didaktikus útvonalválasztás

Az óra szakaszai

Az óra alaptartalma

(A pedagógus tevékenysége, annak tartalma, formái és módszerei)

Oktatási-kognitív és nevelési-gyakorlati feladatok

Az óra tevékenységkomponense szinten tanulási tevékenységek

(A tanulók tevékenysége, annak tartalma, formái és módszerei)

UUD

egy . Önmeghatározás a tevékenységhez.

Motiváló

    Diákok köszöntése. Beillesztés az üzleti ritmusba. Mindent ellenőriz, amire szüksége van a leckéhez.

Zenét és dalt tartalmaz"Merry Wind":

Gyere, énekelj nekünk egy dalt, vidám szél,

Vidám szél, vidám szél!

Tengerekben és hegyekben mindent átkutattál a világon

És hallottam a világ összes dalát.

Énekelj nekünk szél, vad hegyekről,

A tengerek mély titkairól.

A madárbeszélgetésről

A kék terekről

Bátor és nagy emberekről!

Nincs tudomány olyan gazdag izgalmas kalandokban, mint a földrajz. Jules Verne, Mine Reid, Alexandre Dumas regényei elsápadnak a nagy expedíciók és felfedezések valódi történetei előtt. És hogyan is lehetne másként, ha ezt a tudományt nem foteltudósok hozták létre, akik egész életüket a laboratóriumok falai között töltötték. A híres utazók között találhatunk kalózokat és kalandorokat, banditákat és felderítőket, bátor és bátor tudósokat. Természetesen sokan mentek kirándulásokra és expedíciókra, akiket az a vágy hajtott, hogy lássák és megismerjék azt a Földet, amelyen élnek.

    Beszélgetés közben lépjen kapcsolatba a tanárral. Vegyen részt tevékenységekben.

Személyes: tanulási motiváció,

jelentésképzés („mi a tanítás értelme, értelme számomra”, és meg tudjam találni a választ erre a kérdésre),

erkölcsi és etikai értékelés.

Szabályozó: akarati önszabályozás, mint az erők és az energia mozgósításának képessége.

2. Az ismeretek felfrissítése, a tevékenységi nehézségek elhárítása

1. Miért tanulmányozzák az emberek a Földet?

2. Milyen földrajzi felfedezéseket tettek az emberek az ókorban?

Az új területek fejlesztése több mint egy évezredig folytatódott. Az emberek együtt tanulmányozták bolygójukat. Ennek emlékét a térképek őrzik: számos földrajzi objektumot neveztek el utazókról, tengerészekről, felfedezőkről, tudósokról.

Sok csodálatos felfedezést tettek az emberek.

Fogalmazd meg az óra témáját!

3. Mit szeretnél tudni az óra témájával kapcsolatban?

4. Milyen eredményre számít?

    Azt sugallják, hogyan tanulták meg az emberek fokozatosan a tapasztalatok és ismeretek alapján megmagyarázni a természeti jelenségeket.

    Gyere ki egy tanár segítségével a témában "Az ókor és a középkor földrajzi felfedezései ", írd egy füzetbe.

    Fejezzék ki sejtéseiket.

    Fejezzék ki sejtéseiket.

Személyes: a saját tudás és a „tudatlanság” határainak kialakítása.

Szabályozó: tanulási célokat tűzzünk ki a már ismert és a tanulók által tanultak, illetve a még nem ismertek összefüggései alapján.

Kognitív: Általános oktatás - a kognitív reflexió kezdeti formáinak elsajátítása.

Kommunikatív: röviden fogalmazza meg gondolatait szóban.

3. Színreállítás tanulási feladat, problémahelyzet

1. Mi az óra célja?

2. A lecke céljának eléréséhez a következőket kell tennie:

Fontolgataz ókor és a középkor legfontosabb felfedezései;

Jelölje be a kontúrtérképen a középkori utazók útvonalait!.

    Határozza meg a lecke célját!találkozniaz ókor és a középkor földrajzi felfedezéseinek története.

    A feladatok neve:

    Fedezd fel

    Határozza meg

    Ismétlés

    Összeállít…

Személyes: a kultúra oktatása az osztályban.

Szabályozó: a társak válaszainak figyelése.

Kognitív: Általános oktatás - cél kitűzése, következtetések levonásának képessége.

Kommunikatív: közös megoldás kialakítása, kölcsönös segítségnyújtás, saját véleménynyilvánítás.

4. A projekt felépítése

kikerülni a bajból

nehézségi helyzetek

    A tanulók tevékenységének megszervezése, melynek során egy új cselekvési mód épül fel és igazolódik: a tanár a tanulókkal együtt határozza meg, hogyan jutnak el a tudáshoz.

    Új ismeretek létrehozását célzó önálló tevékenységekben szerepel.

Szabályozó: tervezés - a köztes célok sorrendjének meghatározása, figyelembe véve a végeredményt; tervezés és

műveletek sorozata.

5. A megépített projekt megvalósítása

(új tananyag elsajátítása)

Megszervezi a tanulók tevékenységét, hogy új információkkal dolgozzanak.

    Az "Útkereső Geográfus Iskolája" elkezd dolgozni. Most az ókor és a középkor utazóinak nyomdokain indulunk útnak.

Kezdésként határozzuk meg az ókor és a középkor időkeretét:

- Ókori világ: a bronzkor elejétől az utolsó római császár leváltásáig i.sz. 476-ban);

- Középkorú: 476-1492 Amerika felfedezése előtt.

Írj füzetekbe.

    Párban dolgozunk: válasszunk egy járművet, határozzuk meg az expedíció nevét.

A tankönyv 5. §-a segítségével töltse ki a naplót (táblázat): "Az ókor és a középkor legfontosabb felfedezései."

Fizkultminutka.

    Rögzítse az ókor és a középkor időszakait!

    1. sz. gyakorlati munka megvalósítása.

Expedíció neve: _________________________

"Az ókor és a középkor legfontosabb felfedezései"

"Az ókor felfedezései"

    Töltsd ki a táblázatot a tankönyv §5 szövegével:

Ahol

úszott?

Az utazás okai?

Milyen földrajzi ismeretek alakultak ki?

    A tankönyv 5. §-a szövegével töltse ki a táblázat hiányosságait a javasolt listából a szükséges dátumok és tények kiválasztásával:

1. ?

(B)

Leírta sok országot, a népek történelmét és életét, Egyiptom klímáját, a Nílus áradásait.

Pütheász ókori görög tudós

4. század IDŐSZÁMÍTÁSUNK ELŐTT.

(D)

Eratoszthenész ókori görög tudós

3 ?

(NÁL NÉL)

(E)

Marco Polo

1721

Leírta az éghajlat sajátosságait, szokásait különböző országok, lakóik, a városok építészete,

Bartolomeo Dias

1487

(W)

Vasco da Gama

6. ?

(DE)

7. ?

(G)

DE. 1498D . Megtaláltam Írországba és az Egyesült Királyságba

B. 5. század IDŐSZÁMÍTÁSUNK ELŐTT.E . Megmérte az egyenlítő hosszát, kiszámította a méreteket

NÁL NÉL. 2. század IDŐSZÁMÍTÁSUNK ELŐTT. a földgömb, külön éghajlati

G. Indiába hajózott

Afrika körül. övet, elkészítette a Föld lakott részének térképét adta

a tudomány neve földrajz.

J. Elérte Afrika legdélibb pontját

amely a Cape Storms nevet kapta.

    Írja fel egy oszlopba a számokat 1-től 7-ig;

    A szám mellé írja be a listából kiválasztott helyes válasz betűjelét;

    Válaszát írja be a megfelelő mezőbe.

DE)

B)

NÁL NÉL)

HOGYAN KELL VÉGEZNI A FELADAT?

    Írd le a betűket A-tól B-ig

    A betű mellé írja be annak a navigátornak a nevét, akinek az útvonala az ábrán látható.


Általános hatásgyakorlatok végrehajtása a SanPiN 2.4.2.2821-10 szerint

Személyes: kölcsönös segítségnyújtás.

Szabályozó: objektív nehézségek értékelése, következtetések megfogalmazása.

Kognitív: a kezdeti információk elsajátítása a valóság tárgyai, folyamatai és jelenségei lényegéről és jellemzőiről az adott akadémiai tantárgy tartalmának megfelelően.

Kommunikatív:

Tudatosan építsd fel a beszédet és

írásos nyilatkozat;

Hajlandóság meghallgatni a beszélgetőpartnert és párbeszédet folytatni.

6. Az oktatási anyagok elsődleges konszolidációja

1. Milyen utakat tettek a föníciai tengerészek?

2. Mi az ókori görög tudós, Eratoszthenész érdeme?

3. Vitatható-e, hogy csak európai népek foglalkoztak bolygónk tanulmányozásával?

Válaszoljon a kérdésekre szóban.

Szabályozó: javítás - a szükséges kiegészítések elvégzése.

7. Önálló munkavégzés (elsődleges készségvizsga)

A gyakorlati munka színvonalának megfelelő tesztet szervez.

A gyakorlati munkát a tanár értékeli, és összeveti a tanuló értékelésével.

Az egyéni munkaforma használata:

önálló munkájuk értékelése az algoritmus szerint:

1. Mi volt a feladat? (Megtanuljuk emlékezni a feladat céljára).

2. Sikerült teljesíteni a feladatot? (Az eredmény és a cél összehasonlításának megtanulása).

3. A feladat elkészült, igaz, vagy nem egészen? (Megtanuljuk megtalálni és beismerni a hibákat).

4. Maga csinálta, vagy valaki más segítségével? (A folyamat értékelésének megtanulása).

5. Milyen minősítéssel adnád meg magad? (Maximum 13 pont:

6-9 pont - "3";

10-12 pont - "4";

13 pont - "5".

"Az ókor felfedezései"

1 pontról 3 pontra

"A középkor legfontosabb felfedezései"

1 pontról 7 pontra

"Utazói útvonalak"

1 pontról 3 pontra

Szabályozó : a munkája értékelésének képessége.

8. Új ismeretek beépítése a rendszerbe

és ismétlés

(értelmes reflexió)

Kiválasztja azokat a feladatokat, amelyekben a tanult anyag használatát oktatja.

    Összeállítazok az SMS-ek egy föníciai vagy a középkori utazó nevébenérdekes vitorlás eseményekről.

1. Új tudás beépítése a tudásrendszerbe.

Kommunikatív: produktív interakció és együttműködés kialakítása.

Kognitív: új tanulási célok önálló felépítése, korábban tanult cselekvési módszerek alapján.

Személyes: az empátia kialakítása, mint más emberek érzéseinek tudatos megértése.

9. A tevékenység tükrözése (az óra eredménye)

Az érzelmi állapot tükrözése

    Emlékszel, milyen célokat tűztünk ki az óra elején? Eljutottunk hozzájuk? Sikerült? Milyen érdekességeket tudtál meg?

2. Milyen lépéseket tett az órán? a következő állítás bizonyítására...

3. Milyen információforrásokat használtunk a tájékozódáshoz (az óra témájában)?

A leckén én... (+ vagy -)

2. Elégedett vagyok a csoportban (párban) végzett munkámmal

3. Nem volt számomra megfelelő munka

4. A lecke számomra rövidnek tűnt

5. A leckére fáradt vagyok

6. A hangulatom javult

7. Érdekes volt számomra az óra anyaga

8. Az óra anyaga hasznos volt számomra

9. Ma jól éreztem magam az órán.

Ι. Tudásfrissítés.

* Jelölje meg azokat a tanulókat, akik helyesen fogalmazták meg az óra témáját.

ΙΙ. Új ismeretek felfedezése.

* Jelölje meg azokat a tanulókat, akik jól dolgoztak a táblázattal.

ΙΙΙ. Új ismeretek alkalmazása.

* Jelölje meg azokat a tanulókat, akik jól válaszoltak a kérdésekre, következtetéseket vontak le.

    A tanulók válaszai.

    Írásbeli reflexió, az I. leckében:

    A karavellák a falitérképen találhatók.

Szabályozó: értékelés – a már tanultak és a még elsajátítandó dolgok kiválasztása és tudatosítása a tanulók által, az asszimiláció minőségének és szintjének tudatosítása.

Kommunikatív: kifejezésének képessége

gondolatok; megfogalmazni

saját vélemény és álláspont.

Személyes:

a személyes reflexió megvalósítása az összegzéskor.

10. Házi feladat

1. Mindenki számára kötelező:

- 5. §, kérdések a § után.

2. Nem kötelező (nem kötelező vagy nem kötelező):

A) Feladatok elektronikus jelentkezés és munkafüzet;

B) Előadás (üzenet) egy utazó életéről a középkorban.

    Határozza meg a tanulás következő szakaszához kapcsolódó házi feladatok terjedelmét és tartalmát.

    Írd le a d / z-t a naplóba.

Szabályozó : intézkedéseit a feladatnak és a végrehajtás feltételeinek megfelelően tervezze meg, beleértve belső terv; figyelembe veszi a megállapított szabályokat a megoldási mód tervezése és ellenőrzése során;

végezze el az eredmény végső és lépésről lépésre történő ellenőrzését.

TANTERV

« Az ókor földrajzi felfedezései

és a középkor».

Tanár: Menailenko Inga Konsztantyinovna

Munkavégzés helye: Temryuk kerület, Akhtanizovskaya állomás, MBOU 10. számú középiskola

Dolog: földrajz.

Osztály: 5

Óra témája 6. sz.: "Az ókor és a középkor földrajzi felfedezései"

Alapvető oktatóanyag: I.I.Barinova, A.A.Pleshakov, N.I.Sonin

Az óra célja: Ismertesse meg a földrajzi felfedezések történetét.

Feladatok:

tantárgy

1. Feltárja és ismerje az ókor és a középkor földrajzi felfedezéseinek történetét

2. Ismerje meg a felfedezők nevét: Hérodotosz, Pytheas, Eratosthenes, Marco Polo, Bartolomeo Dias, Vasco da Gama.

metaszubjektum– A féltekék térképével, kontúrtérképekkel, egy tankönyv szövegével való munkavégzés képessége, kiemelve benne a lényeget.

személyes– Az oktatási és kognitív érdeklődés megnyilvánulása a földrajzi tudomány iránt.

Az óra típusa- lecke az új ismeretek „felfedezésében”.

Felszerelés: a féltekék fizikai térképe, elektronikus jelentkezés

AZ ÓRA FELÉPÍTÉSE ÉS FOLYAMATA

Az óra szakaszai

Tanári akciók

Diák tevékenységek

Személyes eredmények

Metasubject eredmények

Tárgy eredmények

1. Motiváció a tanulási tevékenységekhez.

Miért tanulmányozzák az emberek a Földet?

Milyen földrajzi felfedezéseket tettek az emberek az ókorban?

dia 1.

Az osztály felkészítése a munkára.

Önmeghatározás: a tanuló belső helyzete.

Szabályozás: célkitőzés; kommunikatív: oktatási együttműködés tervezése

wa a tanárral és társaival.

2.Tudásfrissítés

Tanári történet

A föníciaiak voltak az elsők

összetörte Afrikát. Hérodotosz számos leírást hagyott hátra

országok. Pytheas megtalálta az utat a Brit-szigetekre.

Eratoszthenész a tudománynak adta a nevet - "földrajz", mert

megmérte a föld kerületét. Arab navigátorok

hogy elsajátították-e az Indiai-óceán vizeit, meglátogatták

India és Kína. Csodálatos utazás vele

Marco Polo velencei kereskedő igazgatta. Barto-

Lomeo Dias elérte Afrika legdélibb pontját,

és Vasco da Gama Indiába hajózott.

Felidézik a korábban tanult anyagokat, válaszolnak a kérdésekre, felkínálják a saját válaszváltozatukat a mentális tevékenységgel kapcsolatos kérdésekre.

A tanulók tanulási és megismerési motiváción alapuló felelősségteljes tanulási attitűdjének, felkészültségének és önfejlesztési képességének kialakítása

Képes önállóan meghatározni tanulási céljait, kialakítani kognitív tevékenységük indítékait és érdeklődését

A tudományos ismeretek rendszerének alapjai.

3. önrendelkezés (célkitűzés)

Új anyagok tanulása

Célkitűzési gyakorlat.

Munka a tankönyvvel:

A föníciaiak úszása.

Írd fel egy füzetbe a föníciaiak útját!

Írd le egy munkafüzetbe

Önrendelkezés: önbecsülés és önbecsülés; jelentőségteljes

nie: tanulási motiváció.

Fogalommeghatározási képesség kialakítása

Tantárgyi és meta-tantárgyi cselekvések oktatási anyagokkal.

4. A tanulók szervezése és önképzése az anyag további asszimilációja.

Új anyagok tanulása

Így, Gyerünk

A) nevezzük meg az ókor nagy földrajztudósait, felfedezéseiket, felhasználásukat 2. pont a 28. oldalon

B) Nevezze meg a középkor földrajzi felfedezéseit a segítségével! 3. pont a 28. oldalon

Tanulói válaszok.

A gyerekek a 27-28. oldalon olvasnak

A tanulók beszélnek, és leírják a következtetést egy füzetbe.

Válaszoljon kérdésekre, kínálja fel a kérdésekre adott válaszok saját változatát

Keresse meg a szükséges információkat a szövegben.

Tudatos, tisztelettudó és jóindulatú hozzáállás kialakítása egy másik személyhez, véleményéhez; hajlandóság és képesség arra, hogy párbeszédet folytassunk másokkal, és abban kölcsönös megértés valósuljon meg

Az önképzésre való felkészültség, képesség kialakítása.

A logikus gondolkodás képességének kialakítása, mondjon példákat

Fogalmazd meg, érvelj és védd meg véleményedet; a szóbeli beszédben való jártasság

„Szubjektív” tevékenységek tapasztalata a tudás megszerzése érdekében.

Az információkeresés alapkészségeinek elsajátítása

5. Fizikai perc

6. Az eredmények ellenőrzése. Javítás.

Tanár:

Munka az elektronikus alkalmazással

"Tedd próbára tudásod"

1. sz. gyakorlati munka

Az ókor legfontosabb felfedezései

és a középkor

2. Jelölje fel a neveket a térképvázlaton

minden kontinensen és óceánon. ismert kontinenseken

ókor és középkor, zölddel aláhúzva

3. Útvonalak jelölése a kontúrtérképen

középkori utazók.

Válaszaikat a tanári követelményeknek megfelelően fogalmazzák meg

Az ökológiai gondolkodás kialakítása. A környező világ egységének és integritásának tudata.

A földrajzi ismeretek gyakorlati felhasználásának képessége.

7. Visszaverődés

Mit tanultál az órán?

Mit találtál érdekesnek?

Mire emlékszel?

cinquain

Ma az osztályban:
Kitaláltam…
Tanultam…
nem értettem…

A tevékenységek önértékelésének elvégzése

Az önbecsülés alapjainak elsajátítása

8. Az eredmények értékelése

Összefoglalja a játékot, a lecke egészét. Osztályzatokat hirdet.

Tegyél fel jeleket

9. D / hát.

5. § a tankönyv 5. §-ának szövegét felhasználva töltse ki a táblázatot ( Tudós,

utazó

Hol voltál és mikor

földrajzi felfedezések)

Eratoszthenész

Marco Polo

Bartolomeo

Vasco da Gama)

A tanulók kiválasztanak és naplóba írnak feladatokat

Kognitív kultúra kialakítása, a könyvekkel való önálló munkavégzés képességeinek fejlesztése

Az önálló ismeretszerzés készségeinek elsajátítása.

A további földrajzi terjeszkedés iránti érdeklődés felkeltésének alapjainak megteremtése

1. számú feladat.

A térképen a p. Az 54-55. számok mutatják be az első orosz világkörüli expedíció útvonalát, jelezzék, hogy véleménye szerint mi volt a jelentősége a tudomány számára.

Ez az út jelentősen hozzájárult a Csendes-óceán és a Jeges-tenger tanulmányozásához. Új szigeteket fedeztek fel, leírásokat állítottak össze, és feltérképezték a Csendes-óceán kevéssé tanulmányozott és feltáratlan vidékeit, a Távol-Kelet partvidékét, Alaszkát és az Aleut-szigeteket. Mindez kevéssé ismert országokról szóló információkkal gazdagította a földrajzot és a természettudományokat, az útleírást és az atlaszt számos európai nyelvre lefordították. Emellett az orosz földrajz és a flotta szempontjából az volt a jelentősége, hogy a tengeri expedíciókhoz való hozzáállás megváltozott, folyamatossá téve azokat.

2. számú feladat.

A térképen a p. 54-55 G. I. Nevelsky és E. V. Putyatin távol-keleti utazási útvonalait mutatják be. Jegyezze meg, mit lát jelentésüknek.

G. I. Nevelsky expedíciói eredményeként megállapították, hogy Szahalin sziget, felfedezték a szárazföldtől elválasztó Tatár-szorost, valamint számos új területet. Meghatározták a hajók Amurba való belépésének lehetőségét, és megalapították Nikolaevszk-on-Amur városát.
E. V. Putyatin expedíciójának eredménye a korábban ismeretlen szigetek felfedezése, az európaiak elől elzárt Japánnal való diplomáciai kapcsolatfelvétel.
A földrajzi felfedezések mellett ezek az expedíciók fontosak voltak Oroszország távol-keleti pozíciójának megerősítésében és Primorye számára.

3. számú feladat.

A térképen a p. 54-55 F. F. Bellingshausen és M. P. Lazarev világkörüli expedíciójának útvonalát mutatják be. Milyen világfelfedezést tettek a résztvevők? mi a jelentése?

1820. január 16-án az expedíció felfedezte a bolygó hatodik kontinensét - az Antarktiszt, amire a nagy angol navigátor, J. Cook korábban nem volt képes. Az út során az expedíció az egész szárazföldet bejárta. Új szigetek tucatjait fedezték fel és térképezték fel, egyedi természettudományi és néprajzi gyűjteményeket, a Világóceán vizeinek és az új kontinens jégtakaróinak megfigyeléseiből származó adatokat gyűjtöttek. Kiváló vázlatokat készített az antarktiszi fajokról és az ott élő állatokról.

Hasonló cikkek